Kedileri evde bekleyen sessiz tehlikeler

Sevgili kedi almak istiyorum diyen Kediseverler,Kedileri evde bekleyen bir çok sessiz tehlike vardır. Neler mi?
Bu haber 2014-12-07 19:10:18 eklenmiş ve 1906 kez görüntülenmiştir.
Ateş : Isı : Kediler sıcağa bayılır. Sıcak bir soba, sıcak bir tava onlarda tatlı bir mekanın yakınlarda olduğu hissini uyandırır. Bu sebeple kedilerin evde uğradıkları en temel kazaların başında yanıklar gelir. Aşırı sıcak mekanlar ve tencere, tava gibi aşırı ısınmış materyaller kedilerin ulaşamadığı yerlerde tutulmalı ya da kontrolünüz altında olmalıdır. (Kızgın yağ kullanılan mekanlara kedilerinizi kesinlikle sokmamalısınız. Tavanın sapını da ocağın içine doğru çevirmeyi unutmamalısınız. Devrilmesi zorlaşacaktır.) 

Elektrik : Kediler kemirmeye bayılır. Hele ki kauçuk ya da lastiksi şeyleri. Kablolar bunların başında gelir. Aynı zamanda açık, kırık prizler de patilerinin ilgisine maruz kalabilir. Bu yüzden elektrik kabloları açıkta bırakılmamalı, duvar diplerinden korumalı olarak geçirilmelidir. Kırılmış prizler kapatılmalı ya da hemen tamir edilmelidir. Elektriğe takılı portatif prizler de ortalıkta bırakılmamalıdır. Evde bir kedi ile yaşıyor iseniz ince kablolar yerine kalın plastikle kaplı kablolar kullanılmalısınız. 

Kimyevi Maddeler : Deterjanlar, benzinli maddeler, boylar kesinlikle kapalı mekanlarda saklanmalıdır. Keskin kokuları sebebi ile bu türden maddeler kediler için zehirlenme tehlikesi yaratabilirler. Ayrıca bunları içmek de isteyebilirler. O sebeple oldukça risk doğuracak materyallerdir.

Makineler : Öncelikle çamaşır makinesi ve buzdolabı kedilerin girmek isteyebilecekleri mekanlardandır. Bu yüzden kapakları uzun süreli açık bırakılmamalı ve eğer kapağı açıkken kediniz yanında ise kapatırken göz ucuyla da olsa içerisi kontrol edilmelidir. Yine ağır ev makinelerinin motor kesimleri de kedilerin girip saklanmak, araştırma yapmak istedikleri mekanlardandır. Bu yüzden makinelerin motor kesimlerine kedinizin ulaşmasını engellemelisiniz. 

Çiçekler : Ev bitkileri ve saksı çiçekleri genel olarak kediler için zehirlenme tehditi taşır. Kedi dostları bilirler çiçek ve kedinin aynı evde bulunması oldukça güçtür. En iyisi balkonun bir köşesini camla kapatıp küçük bir sera yapmak ve kedileri de bu seradan uzak tutmaktır. 

Çekmeceler : Elbise dolaplarının çekmeceleri kedilerin patileri ile açıp girmekten keyif aldıkları ama dışarı çıkmakta ise aynı beceriyi gösteremedikleri mekanlardır. Bu türden mekanlarda uzun süreli kalmak kediler için başta stres olmak üzere daha da ciddi sonuçlar doğurabilir. O yüzden gerekirse çekmece kilidi kullanılmalıdır. 

yavru kedi sahiplendirme siteleri,gri duman renkli kedinin cinsi,cins kedi verenler,hayvan barınağından kedi,chinchilla yavru kedi sahiplendirme,antalya içi ücretsiz kedi,kedi almak istiyorum ücretsiz,büyümeyen kedi türü,en güncel kedi sahiplendirme,antalya kedi sahiplenme,yavru kedi sahiplendirme siteleri  

ETİKETLER : kedi kedi bakimi yavru kedi sahiplendirme
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BAKIM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Antalya,nin En Büyük Veteriner kedi sahiplendirme sitesi
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları