kedi nasil yıkanır

kedi nasil yıkanır ,Kediler yıkanır mı, Hangi kediler yıkanabilir
Bu haber 2014-12-08 12:22:19 eklenmiş ve 2488 kez görüntülenmiştir.
Kedilerin genel olarak vücutlarının ıslanmasından hoşlanmayan canlılar olmaları gerçeğinden yola çıkıldığında yıkanmalarının da gerekli olmayacağı düşünülebilmekle birlikte özellikle evde beslenen kedilerin temizlik konusunda hassas olan bazı sahipler tarafından da yıkanmak istenmesi gerçeğini değiştirmemektedir. Bu durum çoğu kedi için zor bir durum olmasına rağmen kedilerin tamamının sudan nefret ettikleri yargısı da tüm kedi ırkları için geçerli değildir. Örneğin Türkiye kökenli bir ırk olan Van kedilerinin suyu seven bir ırk olması özelliklikle geçmişten günümüze aşırı sıcak yaz günlerinde serinlemek için Van Gölü suyuna girdikleri bilinmektedir. Vahşi kediler açısından da aşırı sıcak bölgelerde yaşayan kedilerin vücutlarını serinletebilmek için sulara girdikleri bilinmektedir.

Kedi familyasının sular ile ilgili aşinalıkları hakkındaki yukarıda yer alan örneklerden sonra asıl soru gerçekte kedilerin banyo yapması, özellikle evde beslenen kediler için gerekli midir sorusudur. Kediler dilleri üzerinde bulunan yapılar ve tükrüklerinin özelliği sayesinde kendi tüy bakımlarını yeterli düzeyde yapabilen hayvanlardır. Ancak bazı özel durumalarda da gerek tedavi amaçlı gerek istenmeyen bir koku vb nedenlerle sahipleri tarafından yıkanmaları gerekebilir. Bu gibi durumlar için önceden hazırlıklı olmak adına kedilerin genç yaşlarda suya aşinalıklarının sağlanması eğitim amaçlı olarak uygulanması ilerisi için fayda sağlayacaktır. Ancak banyo eğitimlerinde sert müdahalelerden kaçınılmalı ve suyun ısısının can yakmaması ve kedinin üşütüp hastalanmaması için dikkatli ayarlanmasına özen gösterilmelidir. Yine kullanılacak şampuanların kediler için özel üretilen şampuanlardan seçilmesi şampuanın özellikle ph derecesi açısından kedinin deri sağlığını olumsuz etkilememesi için dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Kedilerin suya alışmalarından sonra kendi istekleri ile suyla oynama ve yıkanma davranışı sergileyebilirler. Yıkanmaları için bir zorunluluk duyulmamaları nedeniyle ayda ya da iki ayda bir defa yıkanmaları deri sağlığının zarar görmemesi için kabul edilebilir sıklıklardır. Daha erken sürelerde kedilerin yıkanması çeşitli deri problemlerine kapı aralayabilir. Ayrıca yıkama sonrası kedilerin tüylerinin iç kısımları nemli kalmaması için havlu ile güzelce kurulanmalı ve banyo sonrası hastalanmamaları için özellikle kış aylarında sıcak bir ortamda kalmaları sağlanmalıdır.
kedi yıkanır mı ? Kediler hangi sıklıkla veya ne zaman yıkanabilir? Pet Bakımı , Kedi Bakımı , Kediler yıkanır mı? Hangi Kedinin tüy bakımı nasıl yapılmalıdır?Kedimi Yıkarsam Ölürmü,Kedim Pislendi Ne Yapmalıyım,Kedimi Nasıl Yıkarım,Kedimi 
ETİKETLER : Kedim Pislendi Ne Yapmalıyım Kedimi Nasıl Yıkarım Kedimi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BAKIM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Antalya,nin En Büyük Veteriner kedi sahiplendirme sitesi
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları