Kedi cinsleri - Mısır Kedisi

evcil kediler içinde kürkü doğal olarak siyah benekli olan tek kedi,Mısır Maular Kedilerinin Temel Özellikleri: Mısır Maular, kedi ırkları,Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır,
Bu haber 2015-01-18 08:33:06 eklenmiş ve 5368 kez görüntülenmiştir.
Çok eski zamanlardan beri bilinen benekli sevimli kedinin anavatanı Mısırdır. Mau Mısır’da kedi anlamına gelmektedir. Bir rivayete göre Güneş tanrısı Ra lekeli bir Tekir kedi kılığında bir yılanla savaşmış ve onu yenmiştir. Eski Mısırda bu cins kediler kutsal sayılmaktadır. 1953 yılında Rusyadan İtalya’ya sürgüne gönderilen Rus prensesi Nathalie Troubetskoy tarafından Kahire’den getirilen Egyptian Mau cinsi dişi kedi ‘Baba’ ve onun yavrusu Lisa, 1955 yılında Romada tanıtılmışlardır. 1956 yılında Amerika Birleşik Devletlerine göçeden Prenses yanında dişi kedisi ‘Baba’yı’ da götürmüştür. 1957 yılında ‘Baba’ ödül almıştır. Bu başarı diğer cins üreticilerinide cesaretlendirmiştir. Kediler 1988 yılında C.F.A. ve T.I.C.A. tarafından tanınmıştır. 1992 yılında F.I.F.E. tarafındanda tanınmıştır. İngiltere’de Oriental Shorthair (Oryantal Kısa Tüylü Kedi) olarak üretilen kediler Egyptian Mau kedilerin bozulmuş cinsleridir.

Genel Görünüm: Egyptian Mau kediler; orta boyda, Habeş kedisini andıran bir yapısı vardır. Zarif bir vücut yapısı ile beraber iyi gelişmiş kasları vardır.Ağırlıkları 2,5 ila 5 kg arasında değişmektedir.

Kafa Yapısı: Takoz şekilinde yuvarlak bir kafatası vardır. Kafasının ön tarafından buruna doğru bir meyil vardır. Yavru kedileri yanakları dolgun değildir. Erişkin kedilerde dolgun yanaklara rastlanır. Ağız ve burunun görünümü normaldir.Burun uzun ve geniştir.

Kulaklar: Orta boy ile büyük boy arasındadır. İçi kısa tüylerle kaplıdır. 

Gözler: Büyük, badem şekilindedir. Gözler on sekiz aylık olana kadar amber rengi daha sonrada gözler yeşil olur.

Boyun :Kaslıdır ve kemerlidir.

Vucut Yapısı: Uzun, yüksek ve omuzlar dikdörtgen biçimindedir. Vucut yoğun kemikli ve kaslıdır.

Bacaklar ve Patiler: Arka bacaklar, ön bacaklardan daha uzun ve kaslıdır. Patiler küçük ve oval biçimindedir. 

Kuyruk: Uzun, başlangıçta olan kalınlık uca doğru incelir.

Tüyler: Kısa, iyi ve ipeksi tüm vucudu kaplar. Zemin üzerinde en az iki bant rengi olur. Gövde ve bel bölgesinde koyu benekler olur. Başın ön tarafındaki ‘M’ harfli işaretin rengi yanaklardaki çizgiler ve kuyruktaki halkalarla aynı renkte olur. Boyun, göğüs ve pençelerde aynı renkli işaretler kırık halkalar şekilinde görülür.

Karekteri: Canlı, oyuncu,aktif ve iyi mizaçlı olan Egyptian Mau kediler ne saldırgan ne de sinirlidirler, çok uysal kedilerdir. Kargaşayı sevmezler, huzurlu bir ortam isterler. Yabacılara karşı çekingen davranırlar. Diğer kedilerle çok rahat anlaşırlar. Çok nazik ve sahiplerine karşı saygılıdırlar. Çok yumuşak ve güzel sesleri vardır. Apartman hayatına kolay uyum sağlarlar. 

Bakımları çok kolaydır. Haftada bir kez fırçalanmak isterler. 
van kedisi istanbulda sahiplendirme ,scottish shorthair satılık,büyümeyen kedi cinsleri,büyümeyen kedi türü ,mısır kedisi sahiplendirme ,barınaktan kedi almak ,ucretsiz,kedi sahiplenme ,kedi sahiplendirme istanbul ,york chocolate kedi  
ETİKETLER : Mısır Mausu orijini Mısır olan kısa tüylü üçgen kulaklı bir ev kedisi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer KEDİ IRKLARI haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Ücretsiz Antalya Evcil Kedi Sahiplendirme,Kedi İlanlari
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları
sayaç