Kediler Neden Başka Bir Kedi Görünce Sırtını Kamburlaştırır?

Kedi büyük bir köpek tarafından yada başka bir kedi tarafından tehdit edildiğini hissedince, bacaklarını uzatarak dikleşir ve bu sırada sırtını ters U şeklinde kamburlaştırır. Bu hareketin amacı, köpeği yada düşman kediyi gözüpek bir rakiple karşı karşıya olduğuna inandırmak için kendisini mümkün olduğu kadar büyük göstermektir.
Bu haber 2017-09-06 22:27:26 eklenmiş ve 2023 kez görüntülenmiştir.
Bu hareketin kökenini anlayabilmek için kedilerin birbirlerini tehdit ederken neler olduğuna bakmak gerekir. Bir kedi bir başka kediye çok düşmansa ve ondan fazla korku duymuyorsa, bacakları iyice gerilmiş ve sırtı düzleşmiş bir şekilde rakibine yaklaşır.
Eğer rakibi çok korkmuşsa ve kendisi de düşmanlık hissetmiyorsa, kedi sırtını kamburlaştırır ve yere iyice uzanır. Kediye bir köpeğin yaklaşması durumunda ise, hem yoğun bir saldırganlık hem de şiddetli bir korku durumu mevcuttur. İşte, kedinin bu özel hareketi yapmasına neden olan, bu çatışma durumu, bu korku ve saldırıya maruz kalma durumudur. Kedi, “büyümüş ve genişlemiş kedi” görüntüsünü vermek için, öfke tepkisinin en belirgin hareketini dikleşmiş bacaklar ve korku tepkisinin en belirgin hareketini kamburlaşmış sırt birleştirir. Bu tepkilerdeki diğer harekeden kızgınlık durumundaki düzleşmiş sırt ve korku tepkisinin yere uzanma hareketi yapmaya yönelseydi, sonuç rakibini etkilemekten çok uzak olurdu.
Bu “dönüşüm hareketine”, kedinin bir yandan bacaklarını dikleştirerek sırtını kamburlaştırmasının yanı sıra, tüylerini dikleştirmesi ve köpeğe karşı yan vaziyette durması da eklenir. Bu dört hareket, bir arada, kedinin vücudunun azami şekilde büyük görünmesini sağlar. Kedi biraz geri çekilse veya köpeğe doğru yaklaşsa bile, vücudunu köpeğin önünde bir boğa güreşçisinin pelerini gibi yayarak bu yan duruşunu dikkatli biçimde korur.
Kedi kamburlaşmış sırt hareketi sırasında bir yılan gibi tıslar, fakat bir saldırı tehlikesi karşısında bu tıslama yerini hırlamaya bırakır. Bundan sonra, köpeğe karşı ani bir harekete geçtiğinde, buna hiddetli bir “tükürme” eklenir. Deneyimli kediler düşman bir köpekle karşılaştıklarında en iyi davranışın kaçmak değil, saldırmak olduğunu kısa sürede öğrenirler, fakat köpeğin kedinin birkaç katı ağırlığında olduğu durumlarda bunu öğrenmek biraz cesaret gerektirir. Ancak, “kaçarak kurtulma” alternatifi çok daha risklidir, çünkü kaçan bir kedi köpeğin avlanma arzusunu uyandırır.
Köpek açısından “kaçan bir nesnenin” tek anlamı yiyecek olmasıdır ve bir kez uyandığında etobur hayvanın avlanma duygusunu yok etmesi çok zordur. Kaçan kedi kaçmayı bırakıp karşı koymaya kalksa bile çok fazla şansı yoktur. Çünkü köpeğin gözü dönmüştür ve, kedi sırtını kamburlaştırsın veya kamburlaştırmasın, doğrudan doğruya kediyi öldürmeye yönelir. Ancak kedi köpekle karşılaştığı ilk andan itibaren karşı koyarsa kendisinden daha büyük olan köpeği alt etme şansı vardır. Çünkü, köpeğe saldırarak “av olma işaretlerinden” hiçbirini vermemiş olur.
Kedinin keskin pençeleriyle burnuna doğru vurduğu köpeğin onurlu bir geri çekilme hareketine girişmesi ve tıslayan öfkeli kediyi kendi haline bırakması çok daha olasıdır. Bu yüzden, köpek söz konusu olduğunda kedi ne kadar cesur olursa o kadar güvende olur.

ETİKETLER : kediler kavga kedi sırtı kambur kedi kafa tutan kedi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİLGİLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Ücretsiz Antalya Evcil Kedi Sahiplendirme,Kedi İlanlari
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları
sayaç