Yavru Kedilerin Büyüme Süreci

Yavrular dünyaya geldiklerinde kör ve sağırdırlar, fakat güçlü bir koku alma duyusuna sahiptirler. Ayrıca, dokunma konusunda da duyarlıdırlar. Kısa sürede annelerinin memesini bulmak için dolaşmaya başlarlar. Bu aşamada altmış ile yüz yirmi gram arasındadırlar. Doğumdaki ağırlıkları ise yaklaşık yüz gramdır ve boyları on iki santimetredir.
Bu haber 2017-09-13 21:47:34 eklenmiş ve 1344 kez görüntülenmiştir.

Dördüncü günde patileriyle çiğneme hareketine başlarlar ve bu da annelerinden süt akışını artırmalarını sağlar. Birinci haftanın sonunda gözleri açılmaya başlar ve artık vücut ağırlıkları iki katma çıkmıştır. Yaşamlarının birinci aylarının sonuna yaklaştıklarında ilk defa birbirleriyle oynamaya başlarlar. Artık daha rahat dolaşabilirler ve ayakta durabilirler. Daha sonraları gözleri ne rengi alırsa alsın, bu aşamada yavruların hepsi mavi gözlüdür ve üç aylık oluncaya kadar böyle kalırlar. Bir aylıkken dişleri çıkmaya başlar.

Yaklaşık otuz iki günlük olduklarında ilk katı yiyeceklerini yerler, fakat iki aylık oluncaya kadar memeden kesilmezler. (Yaban kedilerinin yavrularını memeden kesmesi daha uzun süre sonra, yaklaşık dört aylıkken gerçekleşir.) İki aylıkken çok hareketli olurlar ve birbirleriyle durmadan oynarlar. Yavrular bir buçuk aylık olduklarında evde annelerinin çiş kutusunu kullanırlar. İkinci ayın sonunda oyun şeklinde kavgalar ve avlanmalar temel uğraşları olur.

Yaşamlarının üçüncü ayında bir şokla karşılaşmaya hazırdırlar. Anneleri süt vermeyi reddeder. Artık tamamen bir tabaktan katı yiyecekler yemeleri ve sıvı içmeleri gerekir. Bundan kısa bir süre sonra anneleri kızışma dönemine girecektir ve tekrar erkek kedilere yönelecektir.

Yavrular beş aylık olduklarında evin içini kokularıyla işaretlemeye başlarlar. Süt dişlerini dökmekte ve heyecan verici yeni dünyayı artık daha az oyun oynayarak keşfetmektedirler. Sahipleri anne kediyi arzusunun tersine davranarak evin içinde tutmamışsa, annelerinin tekrar gebe kalmış olması muhtemeldir.

Artık genç olan kediler altı aylık olunca artık tümüyle bağımsız olurlar ve kendi başlarına avlanabilir ve dolaşabilirler.


ETİKETLER : yavru kedi kedilerde büyüme kedilerde gelişim
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİLGİLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Ücretsiz Antalya Evcil Kedi Sahiplendirme,Kedi İlanlari
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları
sayaç