Kedim Neden Tıslıyor?

Kedinin tıslamasıyla yılanın tıslaması arasındaki benzerlik çok da fazla raslantı değildir. Kedinin tıslama hareketinin yılanın kendini koruma hareketine benzediği öne sürülmektedir. Diğer bir deyişle, yılanın düşmanına yaptığı gibi, kedi de zehirli ve tehlikeli olduğu izlenimini vermek için yılanlarınkine benzeyen tıslama hareketini yapar.
Bu haber 2017-09-13 21:53:44 eklenmiş ve 1035 kez görüntülenmiştir.

Tıslamanın niteliği her iki hayvanda da kesinlikle birbirine çok benzemektedir. Bir köpekle ya da bir başka yırtıcı hayvanla karşılaşan kediler, benzer durumda olan öfkeli bir yılanın çıkardığı sese çok benzeyen bir ıslama sesi çıkarır. Yırtıcı hayvanlar haklı nedenlerden dolayı zehirli yılanlara saygı duyarlar ve genellikle yılanın kaçıp gitmesi için gerekli olan sürede beklerler. Bu duraksama davranışı genellikle içgüdüsel bir tepkidir. 

Saldırganın yılanlardan uzak durmayı öğrenmesi gerekmez. Böyle bir durumda öğrenmenin pek yararı olmaz, çünkü alınacak ilk ders aynı zamanda en son ders olacaktır. Köşeye sıkışmış bir kedi yılanlara karşı duyulan bu içgüdüsel korkuyu harekete geçirerek saldırgana bir tehlike işareti verebilirse, doğal olarak, büyük bir avantaja sahip olacaktır ve kedinin tıslama davranışının ortaya çıkmasının gerçek açıklaması muhtemelen budur. Bana saygı duyun zararlıyım ben imajı vermektedirler.

Kedilerin genellikle tıslama davranışının yanı sıra tükürmesi bu düşünceyi destekler. Tükürme tehdit altındaki kedinin başka bir tepkisidir. Ayrıca, bir saldırgana tıslarken, kedinin kulaklarını iyice düzleştirmesinin ve pençelerini açık tutmasının, kafasının yılanınkine benzemesini sağladığı da görülebilmektedir. Bazen, köşeye sıkıştırılmış kedi, darbe indirmeye veya kaçmaya çalışan bir yılanın harekederine benzer şekilde kuyruğunu sallar.

Son olarak, bir ağaç kütüğüne ya da kayaya kıvrılıp uyumuş olan bir tekir (tüylerindeki desenler yaban kedisine oldukça benzer) kedinin renginin ve yuvarlak şeklinin kıvrılmış bir yılana tuhaf bir şekilde benzediği aşikardır. Daha ondokuzuncu yüzyıla kadar tekir kedinin üzerindeki desenlerin basit bir kamuflaj olmadığı, tersine, bir yılanın kamuflaj işaretleri olduğu söylenirdi. Doğa da uyuyan bir kediyi gören kartal gibi öldürücü bir hayvan, bu benzerlikten dolayı saldırmadan önce iki kez düşünmek durumunda kalabilir.

ETİKETLER : kedi tıslaması tıslayan kedi kedi tıslama
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİLGİLER haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Ücretsiz Antalya Evcil Kedi Sahiplendirme,Kedi İlanlari
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları
sayaç