KULAK UYUZ ETKENİ OTDECTES CYNOTIS

kulak uyuzuna dikkat etmeliyiz!!
Bu makale 2014-07-02 19:37:59 eklenmiş ve 48989 kez görüntülenmiştir.
Vet.Hek.Oya Tekin Balık

Uyuz etkeninin neden olduğu infeksiyon direkt temas ile şekillenmektedir. Yaşlı hayvanlar ise bu etkeni genellikle oportunistik olarak (fırsatçı patojen) taşımaktadırlar. Klinik semptomlara genç hayvanlarda rastlanılmaktadır. Özellikle kulakta kaşıntı, kafa sallama, tırmalama, yara şeklinde kendini gösteren bu infeksiyon; kulak temizliği sırasında alınan svab örnekleri ile yapılacak olan mikroskobik inceleme sonucunda ortaya konulmaktadır. İlerleyen olgularında orta kulak infeksiyonları gözlenirken genellikle otitis eksterna’ya (dış kulak infeksiyonuna) neden olmaktadır.

Tedavisi yapılmayan olgularda hayvanların denge bozuklukları meydana gelir. Kedilerde çok daha yaygın olarak gözlenen bu etken, kulak içerisinde siyah ve kahve renkli akıntıya neden olmaktadır. Bu etkenlerden muzdarip olan hayvan dostlarımızın kulak florası (bakteri, mantar ve mayalardan meydana gelen dost organizmalar) bozularak, sekonder (ikincil etkenlerin sebep olduğu) infeksiyonlar şekillenebilir ve şiddetli bir mix infeksiyon oluşabilir.

Tedavi protokolü çok zor olmayan bu etkenlerin mutlaka günlük temizlik ile birlikte kulaktan uzaklaştırılmasına yardımcı olmak gerekmektedir. Unutmayalım ki kedi ve köpek dostlarımız kulak içlerine müdahale edememektedirler. Bu nedenden dolayı hafta bir kez uygun solüsyonlar ile yapılacak temizleme işlemi önem arz etmektedir. 

Diğer yazıları...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Arşiv Arama
- -
Anket
Kedinizi Ne İle Besliyorsunuz?
Kedi Maması
Ev Yemekleri
Sebze ve Meyve
Süt
Ücretsiz Antalya Evcil Kedi Sahiplendirme,Kedi İlanlari
© Copyright 2013 pisipisim.net. Tüm hakları saklıdır.
GÜNCEL
Kedi Haberleri
Kediler
SAĞLIK
Kedi Sağlığı
Aşılama
BAKIM
Tırnak Bakımı
Tüy Bakımı
YAŞAM
Kedi Eğitimi
KEDİ İSİMLERİ
İlginç İsimler
Kedi İsimleri
KEDİ IRKLARI
Brithish Shorthair
Ankara Kedisi
KANUNLAR
Hayvan Hakları
sayaç